سیستم تشخیص چهره

معرفی محصولمشخصات و قابلیت هاکاربردهافهرست مشتریان

وقتی با کسی صحبت می کنیم ، معمولا به چهره و یا به عبارت دقیقتر به چشم های او نگاه می کنیم. این واقعیت نه تنها با تجربه ، بلکه با آزمایش های روانشناسی هم تأیید شده است. حالت صورت اشخاص نقش مهمی را در روابط اجتماعی بازی می کند. علاوه بر این ، خاصیت یکتایی صورت در بین اشخاص (به جز مواردی بسیار نادر) باعث شده است که چهره هر شخص به عنوان شاخص بسیار خوبی برای شناسایی اش بحساب آید. در مقایسه با اثر انگشت و یا قرنیه ، برداشتن تصویر از صورت به آسانی انجام می گیرد ، زیرا برای این کار احتیاجی به تماس با فرد مورد نظر نیست در حالیکه برای تهیه اثر انگشت ، تماس کامل و برای تهیه تصویر از قرنیه تماس نزدیک با فرد لازم است. به همین دلیل شناسایی چهره توسط ماشین گام بسیار مهمی در ارتباط بین ماشین و انسان خواهد بود و همچنین یکی از متداولترین کاربردهای بینایی کامپوتر است. شناسایی چهره یک موضوع مهم و فعال تحقیقاتی در زمینه علوم بینایی ماشین ، شناسایی الگو و هوش محاسباتی است که همواره محققین این علوم را به مبارزه دعوت می کند. 

بطور کلی سیستم شناسایی انسان با استفاده از طیف وسیعی از اطلاعاتی که حواس پنجگانه اش (بینایی ، شنوایی ، بویایی ، چشایی و لامسه ) در اختیارش قرار می دهند ، کار می کند. این اطلاعات بصورت جداگانه و یا در کنار هم ، هم برای به خاطر سپردن و هم برای بازشناسی به کار می روند. علاوه بر این موارد اطلاعات محیطی نیز در شناسایی انسانی نقش مهمی دارند. برای مثال شناسایی مجری یک برنامه ی تلویزیونی در همان برنامه بسیار راحت تر از شناسایی او در خیابان و یا هر محل دیگری است.

 

تکنولوژی تشخیص چهره VeriLook برای توسعه دهندگان و مجتمع سازان سیستم های بیومتریکی در نظر گرفته شده است. این تکنولوژی بواسطه تشخیص چهره زنده ، تشخیص چندین چهره بصورت همزمان و همچنین تطبیق سریع چهره در حالت های یک به یک و یک به چند ، میزان کارایی ، عملکرد و قابلیت اطمینان سیستم را تضمین می نماید.

 

VeriLook به عنوان SDK های زیر در دسترس است :

SDK استاندارد برای توسعه کاربردهای بیومتریکی مبتنی بر PC در نظر گرفته شده است و شامل کامپوننت های استخراج کننده و تطبیق دهنده ، خودآموزها و نمونه های برنامه نویسی ، کتابخانه مدیریت دوربین و مستندات نرم افزار می باشد. SDK امکان توسعه کاربردهای بیومتریک را برای سیستم عامل های Linux ، Microsof Windows و Mac OS X فراهم می کند.

SDK توسعه یافته برای توسعه کاربردهای بیومتریکی تحت وب و شبکه در نظر گرفته شده است. این SDK علاوه بر تمام ویژگی های SDK استاندارد ، شامل نمونه برنامه های client ، خودآموزها و سرور تطبیق آماده برای استفاده نیز می باشد.

 

 

 

برخی از  قابلیت های نرم افزار به شرح زیر می باشد :

  • دارای قابلیت تشخیص چهره زنده (Live Face Detection)

  • پردازش همزمان چندین چهره در تصاویر زنده ویدئویی و تصاویر ثابت و بدون حرکت

  • تعیین کیفیت تصویر چهره

  • گرفتن چندین نمونه ی مختلف از یک چهره جهت بالا بردن و بهبود کیفیت تطبیق

  • منعطف در مقابل حالت و نحوه قرار گرفتن تصویر

  • سرعت بالا در تطبیق چهره . به عنوان مثال در هر ثانیه الگوریتم VeriLook  می تواند عمل مقایسه 200000 چهره را انجام دهد.

  • توابع VeriLook هم می توانند در حالت تطبیق یک به یک و هم یک به چند استفاده شوند.

  • webcam ها و دوربین های ارزان قیمت دیگر نیز می توانند جهت دریافت تصاویر مورد استفاده قرار گیرند.

  • و ...

 

 

کاربردهای زیادی برای مباحث شناسایی چهره می توان متصور شد که محدوده وسیعی از تصاویر متحرک تا تصاویر ثابت و از کاربردهای امنیتی تا کاربردهای تجاری را شامل می شود. این کاربردها را بر اساس نوع تصاویری که استفاده می کنند ، می توان به دو گروه تقسیم کرد :

       - انطباق با استفاده از تصاویر ثابت

       - انطباق با استفاده از تصاویر متحرک

در کاربردهای مختلف مربوط به شناسایی چهره ، دو گروه ذکر شده ی فوق در مواردی همچون کیفیت تصویر ، زمینه تصویر ، در دسترس بودن معیار انطباق و ... با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه برخی از کاربردهای مهم شناسایی چهره را بیان می کنیم :

معمول ترین کاربرد شناسایی چهره ، انطباق تصاویر ثابت می باشد. نمونه ای از این کاربرد را می توان در شناسایی مجرمین دید. حالت ساده تری از شناسایی مجرمین را می توان در کاربردهایی چون تأیید هویت دارنده کارت های شناسایی ، گواهینامه ، گذرنامه و کارت های اعتباری دانست. در این نوع از کاربردها ، عکس موجود بر روی کارت (و یا معادل کد شده آن) باید با تصویری که در همان لحظه از شخص دریافت می شود ، مقایسه شود.

 

کنترل نامحسوس و ایجاد امنیت در بانک ها ، فروشگاه ها ، فرودگاه ها و یا نظایر اینها یکی دیگر از کاربردهای ارزشمند شناسایی چهره است. این کاربرد را می توان حد میانی تصاویر ثابت و متحرک در نظر گرفت.

 

کاربردهای شناسایی چهره که تا به حال پیاده سازی شده اند ، بیشتر در مورد انطباق تصاویر ثابت و کنترل شده ای مانند تصاویر روی کارت های اعتباری ، کارت های شناسایی ، گواهینامه رانندگی ، کنترل دسترسی و تصاویر پلیس از مجرمین بوده است ، اما افزایش سریع سرویس های قابل دستیابی از طریق اینترنت ، مساله معاملات امن اینترنتی را مطرح کرده است. برای شناسایی شخص دارنده کارت اعتباری در فروشگاه ها ، شماره صحیح کارت اعتباری باید با امضای دارنده مطابقت داشته باشد. اما این روش و سایر روش های معمول در مورد اینترنت امکانپذیر نیست و چهره اشخاص احتمالا از طریق یک دوربین کوچک که بر روی کامپیوتر نصب می شود ، بهترین راه حل برای رفع این مشکل است.

 

در سری دیگری از کاربردها با استفاده از بانک ویژگی های موجود از اجزای صورت ، تصویری از شخص با کمک یک شاهد ایجاد می شود.

 

علاوه بر کاربردهای فوق ، شناسایی و پردازش چهره کاربردهای دیگری هم دارند که ارتباطی با تشخیص هویت ندارند. دنبال کردن خط دید چشم و تعیین نژاد ، جنس ، سن و حالت صورت از جمله این کاربردها هستند که بعضی از آنها در ارتباط بین انسان و کامپیوتر مفید هستند.

سیستم تشخیص چهره