هوش مصنوعی فروش

تحولی که هوش مصنوعی در رشد و ارتقای کسب و کارها ایجاد کرده، شاید تا چندین سال پیش بسیار دور از انتظار بود و کسی حتی فکرش را هم نمی کرد که می توان با کمک رایانه و تکنولوژی کارهایی انجام داد که تنها انسان ها قادر به انجام آن هستند. یکی از کاربردهای مهم هوش مصنوعی امروزه کمک به بخش فروش و بازاریابی هر کسب و کاری است. اما اینکه هوش مصنوعی در این زمینه چگونه عمل می کند، از چه ابزارها و روش هایی استفاده می کند و تا چه اندازه در افزایش فروش شرکت ها و سازمان های مختلف تاثیرگذار است، از سری مباحثی هستند که قصد داریم در این مطلب به آن ها بپردازیم.

منظور از هوش مصنوعی در فروش چیست؟

اینکه هوش مصنوعی فروش را می تواند در یک شرکت یا سازمان متحول کند به چه معناست؟ شاید این سوال شما هم باشد و بخواهید بدانید اگر چنین چیزی حقیقت دارد، چگونه می توانید از آن در جهت رشد بیشتر کسب و کار خود استفاده کنید.

هوش مصنوعی یا AI (Artificial intelligence)، به هوشی که یک ماشین از خود نشان می دهد گفته می شود. هوش مصنوعی کاربردهای بسیار زیادی دارد که یکی از آن ها کمک به سازمان ها برای داشتن فروش بیشتر است. البته امروزه تنها درصد کمی از شرکت های بزرگ از این قابلیت هوش مصنوعی استفاده می کنند.

عملکرد هوش مصنوعی برای افزایش فروش کسب و کارها به این صورت است که فرایندهای فروش را ساده سازی و بهینه می کند. هوش مصنوعی این کار را با استفاده از یک سری الگوریتم های آموزش پذیر و نرم افزارهای خاص انجام می دهد. ابزارهای AI قادرند داده های بسیار بزرگ را به سرعت و به راحتی پردازش کنند و در زمان فروش صرفه جویی بیشتری داشته باشند. روش کار الگوریتم های هوش مصنوعی به شرح زیر است:

 • انجام دادن وظایف از قبل طراحی شده
 • اجرای دستورالعمل های تصمیم گیری
 • پیش بینی رفتارها و ارائه پیشنهادهایی بر طبق وضعیت گذشته و وضعیت کنونی داده ها
 • برقراری ارتباط و تعامل پیشرفته با انسان ها

کاربردهای هوش مصنوعی در فروش

هوش مصنوعی ابزارهایی را در اختیار کسب و کار شما قرار می دهد که می توانید به واسطه آن، رفتار مشتریان بالقوه خود را در خرید پیش بینی کنید، سفارشات آن ها را در هر فرایند خرید به خوبی پیگیری نمایید و با ارزیابی مداوم آن ها، بهترین روش های فروش را برای آن ها اعمال کنید تا جذب محصولات یا خدماتتان شوند. هوش مصنوعی با انجام یک سری کارها به صورت خودکار، به تیم فروش در هر سازمان کمک می کند تا راحت تر به وظایف روزانه خود برسند و بتوانند گزارشات کامل تری را به سرپرستان خود ارائه نمایند. اما در ادامه به مهم ترین کاربردهای هوش مصنوعی در فروش که در واقع مزایای آن نیز به شمار می روند اشاره می کنیم.

1.افزایش تعداد سرنخ های فروش

در بازاریابی منظور از سرنخ فروش یا لید، یعنی ارزیابی افرادی که بیش از دیگران نسبت به خدمات و محصولات شرکت تمایل داشته اند. در این مورد، تحقیقاتی در دانشگاه هاروارد انجام شده که مشخص کرده، شرکت ها و سازمان هایی که از قابلیت های هوش مصنوعی در بخش فروش خود استفاده کرده اند، موفق شده اند چیزی حدود 50 درصد از سرنخ های فروششان را افزایش دهند.

هوش مصنوعی شرایطی را فراهم می آورد تا تیم های بازاریابی بتوانند سریع تر و راحت تر، سرنخ های فروش را پیدا کرده، با آن ها ارتباط برقرار نموده و پیگیری کنند. همین موضوع تعداد سرنخ های فروش را افزایش داده که نتیجه آن فروش و سودآوری بیشتر سازمان می شود.

2. ایجاد یک ارتباط خوب و موثر با مشتریان

یکی دیگر از مزایا و کاربردهای مهم هوش مصنوعی در بخش فروش این است که کمک می کند تا تیم های بازاریابی و فروش بتوانند با مشتریان خود ارتباط موثرتر و بهتری را برقرار کنند. در واقع سرمایه های یک شرکت مشتریان آن هستند. پس مهم ترین اصل در افزایش فروش، داشتن یک ارتباط سازنده و محکم با مشتریان است. ابزارهای هوش مصنوعی این امکان را به خوبی ایجاد می کنند.

از خدماتی که هوش مصنوعی در این مورد در اختیار شرکت ها قرار می دهد می توانیم به ایجاد رابطه بهتر با مشتریان، پیگیری بهتر درخواست های آن ها، پاسخگویی سریع به آن ها، سفارش گرفتن و دادن اطلاعات به آن ها اشاره کنیم.

این سرعت عمل بالا در ارائه خدمات به مشتریان باعث جلب رضایت آن ها شده و در نتیجه فروش بیشتر را به دنبال دارد. علاوه بر این، مدت زمانی که نیاز است تا کارکنان به درخواست های مشتریان رسیدگی کنند کمتر می شود که این سبب صرفه جویی در منابع سازمانی می گردد.

3. داشتن زمان بیشتر برای فروش

هوش مصنوعی امکانی را فراهم می آورد تا پروسه فروش برای کارکنان یک سازمان بسیار راحت تر و سریع تر انجام شود. از امتیازاتی که هوش مصنوعی در این مورد در اختیار سازمان ها قرار می دهد می توانیم به چند مورد زیر اشاره کنیم:

 • دریافت سفارشات و آماده سازی سریع آن ها
 • ثبت سفارشات به صورت اتوماتیک
 • پیگیری آنلاین سفارشات
 • ثبت سفارشات به صورت خودکار
 • و…

وقتی تیم بازاریابی و فروش برای این سری اقدامات با سرعت عمل بیشتری پیش روند، زمان کافی در اختیار خواهند داشت تا به دیگر امور مهم برسند. به عنوان مثال آن ها می توانند روی افزایش کیفیت محصولات تمرکز بیشتری داشته باشند یا محصولات جدیدی تولید و معرفی کنند. این به پیشرفت و ترقی سازمان منجر می شود و قطعا سبب می شود تا مجموعه از دیگر رقبای خود نیز پیش افتد.

4. صرفه جویی در هزینه ها

کاربرد مهم دیگر هوش مصنوعی در فروش، کاهش هزینه هاست. دو اقدام بزرگی که هوش مصنوعی در جهت صرفه جویی هزینه ها برای سازمان ها انجام می دهد به شرح زیر هستند:

 • عدم نیاز به استخدام نیروهای زیاد برای انجام کارها. چرا که بخشی از مراحل فروش به کمک ابزارهای هوش مصنوعی به صورت خودکار انجام می شوند و نیازی به حضور نیروهای انسانی نیست.
 • دقت بالای هوش مصنوعی در انجام محاسبات و تعداد خطای پایین آن نسبت به خطاهای انسانی باعث می شود تا فروش با درصد سود بالاتری انجام شود و خطاهایی نظیر مرجوعی کالا، ارسال اشتباه، قیمت گذاری اشتباه و… کمتر اتفاق بیفتند.

5. داشتن تحلیل های دقیق تر

زمانی که مدیران فروش در هر بخش از فروش محصولات به داده ها و اطلاعات دقیق تری دسترسی داشته باشند، تحلیل دقیق تر و بهتری نیز خواهند داشت و این موضوع باعث می شود تا آینده کسب و کار موردنظر روشن تر و شفاف تر باشد.

هوش مصنوعی در این زمینه نیز خدمات قابل توجهی ارائه می کند. در واقع هوش مصنوعی با ارائه تحلیل های کاملا درست و دقیق در زمینه های مختلف این امکان را برای مدیران فراهم می سازد تا با اطمینان بیشتری برای فعالیت های بعدی برنامه ریزی کنند.

هوش مصنوعی در زمینه های مختلفی همچون، روند پیشرفت کسب و کار، میزان فروش، بررسی و ارزیابی زمان های پرفروش، تایم های شلوغ کاری، محصولاتی که مورد علاقه مخاطبان هستند و… تحلیل های دقیقی ارائه می دهد و همه چیز را برای مدیران روشن و شفاف می سازد.

6. قیمت گذاری

از جذاب ترین کاربردهای هوش مصنوعی در فروش، بهینه سازی قیمت محصولات است. الگوریتم های هوش مصنوعی می توانند با بررسی دقیق بازار متوجه شوند که برای یک محصول خاص، چه قیمت و چه میزان تخفیفی لازم است تا یک مشتری خاص را بتوان به آن جذب کرد. هوش مصنوعی تمامی اتفاقات گذشته تاکنون را در خصوص معاملات موفقیت آمیز و شکست خورده تحلیل و بررسی می کند و با ارائه اطلاعات مفید، کارکنان سازمان را در بهینه سازی قیمت ها یاری می رساند.